Miłosław, 04.01.2013r.
IŚR. 6220.13.2012
DECYZJA
O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH
Na podstawie art.71 ust.1, ust.2 pkt 2, art. 75 ust.1 pkt 4, art. 84, art.85 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm.), oraz §3 ust.2 pkt.2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. Nr 213 poz.1397 z 2010r./ art.104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 98 poz. 1071 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku firmy:
BROWAR FORTUNA Sp. z o.o. ul. Wrzesińska 24 62-320 Miłosław
o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na:
montażu kontenerowej oczyszczalni ścieków powstających w Browarze Fortuna Sp. z o.o.
wraz z nadbudową rampy przy hali rozlewu
oraz po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu (pismo WOO-II.4240.613.2012.AK z dnia 10.12.2012r.) oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego ( opinia sanitarna ON.NS-72/3-45/2012 z dnia 03.10.2012r.)
stwierdzam
Brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko polegającego na:
montażu kontenerowej oczyszczalni ścieków powstających w Browarze Fortuna Sp. z o.o.
wraz z nadbudową rampy przy hali rozlewu
Integralną częścią decyzji jest charakterystyka przedsięwzięcia
Uzasadnienie
W dniu 14.09.2012r. zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji pn.: montaż kontenerowej oczyszczalni ścieków powstających w Browarze Fortuna Sp. z o. o. Do wniosku została dołączona karta informacyjna przedsięwzięcia sporządzona zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko, mapy ewidencyjne obejmujące przewidywany teren , na którym będzie realizowane przedsięwzięcie. W przedmiotowej sprawie ustalono, że dla obszaru planowanego przedsięwzięcia nie ma opracowanego planu zagospodarowania przestrzennego, a studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przewiduje dla danego terenu przeznaczenie – tereny przemysłowe.
Uzupełnieniem karty informacyjnej z dnia 14.11.2012r. inwestor zmienił kwalifikację przedsięwzięcia oraz zakres rzeczowy inwestycji o nadbudowę rampy przy hali rozlewu.
Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wymagane jest dla przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Przedmiotowa inwestycja kwalifikuje się do przedsięwzięć wymienionych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia
9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko /Dz. U. Nr 213 poz.1397 z 2010r./ . Planowana inwestycja została zakwalifikowana do grupy przedsięwzięć wymienionych w §3 ust.2 pkt.2
W związku z powyższym, wypełniając dyspozycje art. 64 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku, jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko wystąpiono z zapytaniem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego we Wrześni
o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska pismem WOO-II.4240.613.2012.AK
z dnia 10.12.2012r. oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Wrześni opinią sanitarną
nr ON.NS-72/3-45/2012 z dnia 03.10.2012r. odstąpili od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia, określając swoje uwarunkowania środowiskowe realizacji inwestycji, które uwzględnione zostały w niniejszej decyzji.
Burmistrz Gminy Miłosław podzielając zdanie organów opiniujących, postanowieniem nr IŚR.6220.13.2012 z dnia 17.12.2012r. także odstąpił od przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
W myśl art. 84 ust. 1 cytowanej ustawy w niniejszej decyzji stwierdza się brak przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia.
Charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Po zebraniu materiału dowodowego, na podstawie art. 10 § 1, ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego oraz art. 30 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko na stronie internetowej BIP Urzędu Gminy Miłosław, oraz w sposób zwyczajowo przyjęty w terminie 14 dni, tj. od 18.12.2012r. do 02.01.2013r. zamieszczono obwieszczenie Burmistrz Gminy Miłosław, skierowane do stron postępowania, o możliwości zapoznania się i wypowiedzenia co do zebranych dowodów i materiałów w sprawie, przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięcia. We wskazanym w obwieszczeniu terminie, od dnia ukazania się powyższej informacji do tut. Urzędu nie wpłynęły żadne uwagi stron postępowania w przedmiotowej sprawie.
Analizując wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z kartą informacyjną przedsięwzięcia pod kątem uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko zawartych w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko, a także wymienionych w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko stwierdzono co następuje.
Przedsięwzięcie zlokalizowane będzie na działkach nr ewid.822, 279/2 i 279/12 obręb Miłosław, będących we władaniu BROWARU FORTUNA Sp. z o.o. Na terenie zakładu znajdują się obecnie budynek starego browaru – jednopoziomowa hala produkcyjna z dobudowaną dwupoziomową częścią produkcyjno – biurowo – socjalną oraz utwardzone drogi wewnętrzne i place magazynowe (częściowo zadaszone). Pod dwa kontenery oczyszczalni ścieków o powierzchni 32m2 każdy został wydzielony i utwardzony płytami betonowymi teren o ogólnej powierzchni 80 m2. Projektowany obiekt oczyszczalni zajmie około 10% powierzchni biologiczne czynnej, co stanowi 1% powierzchni całego zakładu. Miejsce montażu planowanej kontenerowej oczyszczalni ścieków zostało wybrane pod kątem umożliwienia dostawienia kolejnego kontenera w przypadku zwiększenia ilości ścieków wynikającej ze wzrostu produkcji w zakładzie. Projektowana biologiczna oczyszczalnia ścieków powstanie w wyniku przebudowy wykorzystywanej do tej pory instalacji podczyszczającej ścieki i składać się będzie z dwóch jednostek przenośnych (kontenerów). Każda jednostka posiadać będzie pojemność użyteczną wynoszącą ok. 75 m3, przepustowość oczyszczalni wyniesie 160 m3/dobę. W chwili obecnej ścieki bytowe i przemysłowe z terenu zakładu odprowadzane są po wcześniejszym podczyszczeniu, zgodnie z obowiązującą umową do gminnej kanalizacji sanitarnej i dalej do gminnej oczyszczalni ścieków w Miłosławiu. Po zrealizowaniu inwestycji odbiornikiem ścieków oczyszczonych będzie Kanał Miłosławski, którego administratorem jest WZMiUW, Inspektorat we Wrześni. Odprowadzanie oczyszczonej mieszaniny ścieków bytowych i przemysłowych do ww. odbiornika odbywać się będzie na warunkach określonych przez jego zarządcę. Jakość oczyszczonych ścieków będzie systematycznie kontrolowana, zgodnie z warunkami uzyskanego pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi stanowiące szczególne korzystanie z wód. Powstający w wyniku eksploatacji planowanej oczyszczalni osad, stanowiący odpad o kodzie 02 07 05 gromadzony będzie w szczelnym zbiorniku o pojemności zapewniającej jego tygodniowe przetrzymanie, do momentu odbioru przez podmiot uprawniony do prowadzenia działalności w zakresie gospodarki odpadami. Ścieki opadowe z terenu oczyszczalni wraz ze ściekami opadowymi z całego zakładu odprowadzane będą istniejącym systemem kanalizacji deszczowej zakładu do Kanału Miłosławskiego, zgodnie z posiadanym przez Inwestora pozwoleniem wodnoprawnym. Wykonanie dodatkowych utwardzonych powierzchni szczelnych w związku z realizacją planowanej inwestycji nie wprowadzi znaczących zmian w dotychczasowej ilości ścieków opadowych odprowadzanych do Kanału Miłosławskiego, a zatem nie zajdzie konieczność zmiany obowiązującego pozwolenia wodnoprawnego w tym zakresie. Analiza dokumentacji wykazała, że przedmiotowa oczyszczalnia zapewni oczyszczenie wszystkich ścieków powstających na terenie zakładu do parametrów określonych w obowiązujących przepisach prawa.
W ramach przedmiotowej inwestycji planowana jest również nadbudowa rampy przy hali rozlewu, w której odbywać się będzie rozładunek i załadunek materiałów pomocniczych, towarów i wyrobu gotowego. W wyniku rozbudowy zmienią się parametry techniczne rampy, tj. szerokość oraz długość. Obiekt będzie szerszy o 6,5 m i dłuższy o 4 m w stosunku do stanu obecnego . Dodatkowo wykonane zostanie zadaszenie przy rampie o długości 16m i szerokości 6m. Modernizacja rampy ma na celu usprawnienie pracy Browaru Fortuna, ale nie będzie miała wpływu na zwiększenie zużywanych surowców.
Z uwagi na zakres i charakter planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do zapisów art.63 ust. 1 pkt.1 lit. d ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdza się, ze na etapie realizacji przedsięwzięcia może wystąpić niewielka emisja substancji do powietrza ( faza prowadzenia prac budowlano – montażowych). Będzie ona związana z powstawaniem pyłów, w związku z prowadzeniem robót ziemnych oraz przemieszczaniem mas ziemnych. Ponadto , źródłem emisji substancji do powietrza będą procesy spalania paliw w silnikach maszyn i urządzeń pracujących na budowie. Z uwagi na fakt, że emisje te będą miały charakter miejscowy i okresowy oraz ustaną po zakończeniu prac budowlanych , należy je uznać za pomijalne. Etap eksploatacji inwestycji nie będzie związany z emisją substancji i energii do powietrza. Zbiornik buforowy będzie obiektem szczelnie zamkniętym, co ograniczy emisję odorów. Zbiorniki natleniające wyposażone zostaną w układ napowietrzający ( napowietrzanie drobnopęcherzykowe), dzięki czemu zredukowana zostanie emisja aerozoli. W związku z powyższym należy uznać, że realizacja i eksploatacja nowych obiektów nie wpłynie znacząco na stan powietrza w rejonie zainwestowania.
Nie wystąpi również negatywne oddziaływanie na środowisko ze strony przedmiotowej inwestycji w zakresie hałasu. Chwilowe niekorzystne oddziaływanie hałasu na środowisko może wystąpić w fazie realizacji inwestycji. Będzie to jednak oddziaływanie krótkotrwałe, odwracalne i ustąpi po zakończeniu robót budowlanych. W celu ograniczenia emisji hałasu do środowiska na etapie realizacji przedsięwzięcia prace budowlano-montażowe prowadzone będą w porze dziennej.
Biorąc powyższe pod uwagę nie przewiduje się, by realizacja inwestycji zmieniła w sposób znaczący oddziaływanie zakładu na środowisko w zakresie hałasu.
Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 2 wyżej cyt. ustawy ustalono, że przedsięwzięcie nie jest zlokalizowane na obszarach wodno – błotnych, obszarach wybrzeży, obszarach górskich lub leśnych, obszarach objętych ochroną, w tym na obszarach stref ochronnych ujęć wód i obszarach ochronnych zbiorników wód śródlądowych, a także na obszarach ochrony uzdrowiskowej.
W oparciu o załączoną do wniosku kartę informacyjną przedsięwzięcia oraz opinie organów stwierdzono, że planowane zamierzenie inwestycyjne nie będzie powodowało negatywnego oddziaływania na środowisko. Ponadto nie występują obszary objęte ochroną, a najbliżej położonym obszarem Natura 2000 jest obszar specjalnej ochrony ptaków PLB 300002 Dolina Środkowej Wart znajdujący się około 1,8 km od miejsca realizacji inwestycji. Zgodnie z zapisami karty informacyjnej w ramach inwestycji nie przewiduje się wycinki drzew i krzewów.
W związku z lokalizacją inwestycji na terenie zurbanizowanym, poza obszarami chronionymi i cennymi przyrodniczo nie przewiduje się negatywnego oddziaływania na chronione gatunki roślin, zwierząt i grzybów, obszary objęte ochroną a w szczególności na gatunki, siedliska przyrodnicze lub siedliska gatunków roślin i zwierząt będących przedmiotami ochrony ww obszaru Natura 2000, ani pogorszenia integralności tego obszaru lub jego powiązania z innymi obszarami.
Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane z zachowaniem standardów jakości środowiska przy zastosowaniu nowoczesnej technologii jak najmniej uciążliwej dla okolicznych mieszkańców i otaczającego środowiska.
Po analizie zgromadzonego materiału, mając na uwadze wymierne korzyści dla środowiska, brak sprzeciwu stron biorących udział w postępowaniu , po uzyskaniu wymaganych opinii i uzgodnień odstąpiono w postępowaniu od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
Pouczenie
Od niniejszej decyzji służy prawo odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu al. niepodległości 16/18, za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
Otrzymuje:
1. Browar FORTUNA Sp. z o.o.
ul. Wrzesińska 24
62-320 Miłosław
2. strony postępowania
3. a/a
Burmistrz Gminy Miłosław
/-/ Zbigniew Skikiewicz