POL_BIP_icon.svg-1

Biuletyn Informacji Publicznej
Urząd Gminy Miłosław

Strona główna > Ochrona środowiska > Decyzje, komunikaty, obwieszczenia > Decyzja – rozbudowa gospodarstwa Pałczyn

Decyzja – rozbudowa gospodarstwa Pałczyn

Miłosław,dnia 06.10. 2011r.


 


IŚR.6220.13.2011


 



DECYZJA
O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH


 



          Na podstawie art.71 ust.1, ust.2 pkt 2, art. 75 ust.1 pkt 4, art. 84, art.85 ust.2 pkt 2  ustawy     z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008r Nr 199, poz. 1227 ze zm.), §3 ust. 1 pkt  102  rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie  przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz. 1397) art.104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity  Dz. U. z 2000r. Nr 98 poz. 1071 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku p. Daniela Sokowicza zam. Pałczyn 55, 62-320 Miłosław   o wydanie  decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na:


rozbudowie gospodarstwa – obory do chowu krów na płytkiej ściółce   zezwalającej na zwiększenie obsady  do 60  DJP   na  działce nr 227 w miejscowości Pałczyn.


oraz po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z  (pismo WOO-I.4240.365.2011.IW z dnia 07. 09. 11r.) oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego ( opinia sanitarna ON. NS-72/3-24/2011 z dnia 19.07.11r.)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              


stwierdzam


Brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko polegającego na:


rozbudowie gospodarstwa – obory do chowu krów na płytkiej ściółce   zezwalającej na zwiększenie obsady  do 60  DJP   na  działce nr 227 w miejscowości Pałczyn.


           Integralną częścią decyzji jest charakterystyka przedsięwzięcia.


Uzasadnienie



  W dniu 11.07.2011r. do Burmistrza Gminy Miłosław wpłynął wniosek P. Daniela Sokowicza zam. Pałczyn 55, 62-320 Miłosław  o wydanie  decyzji  o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia  mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko polegającego rozbudowie gospodarstwa – obory do chowu krów na płytkiej ściółce   zezwalającej na zwiększenie obsady  do 60  DJP   na  działce nr 227 w miejscowości Pałczyn.
Do wniosku została dołączona karta informacyjna  przedsięwzięcia sporządzona zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 5  ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku  i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko, mapy ewidencyjne obejmujące przewidywany teren , na którym będzie realizowane przedsięwzięcie. W przedmiotowej sprawie ustalono, że dla planowanego przedsięwzięcia nie został  uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wymagane jest dla przedsięwzięć  mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Przedmiotowa inwestycja  kwalifikuje się do przedsięwzięć wymienionych w rozporządzeniu  Rady Ministrów z dnia  9 listopada 2010r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko  / Dz. U. Nr 213 poz. 1397 z 2010r./    – § 3 ust. 1 pkt 102. W związku z powyższym, wypełniając dyspozycje art.64 ustawy  o udostępnianiu informacji o środowisku, jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko wystąpiono z zapytaniem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu  i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego we Wrześni o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska pismem WOO-II.4240.365.2011.IW z dnia 07.09.2011r. oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Wrześni opinią sanitarną nr ON.NS-72/3-24/2011 z dnia 19.07.2011r. odstąpili od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia, określając swoje uwarunkowania środowiskowe realizacji inwestycji, które uwzględnione zostały w niniejszej decyzji.
Burmistrz Gminy Miłosław podzielając zdanie organów  opiniujących, postanowieniem nr IŚR.6220.13.2011r z dnia 14.09.2011r. także odstąpił od przeprowadzenia oceny  oddziaływania na środowisko.
W myśl art. 84 ust. 1 cytowanej ustawy w niniejszej decyzji stwierdza się brak przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia.
Charakterystyka  przedsięwzięcia stanowi załączniki do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Po zebraniu materiału dowodowego, na podstawie art. 10 § 1, w trybie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego oraz art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko na stronie internetowej BIP Urzędu Gminy  Miłosław, oraz w sposób zwyczajowo przyjęty w terminie
od 15.09.2011r. do 03.10.2011r. zamieszczono zawiadomienie Burmistrza Gminy Miłosław, skierowane do stron postępowania, o możliwości zapoznania się i wypowiedzenia co do zebranych dowodów i materiałów w sprawie, przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięcia. We wskazanym w obwieszczeniu terminie, od dnia ukazania  się powyższej informacji do tut. Urzędu nie wpłynęły żadne uwagi stron postępowania w przedmiotowej sprawie.
Analizując wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z kartą informacyjną przedsięwzięcia pod kątem uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko zawartych w art. 63 ust. 1 ustawy  z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono co następuje.
Planowe przedsięwzięcie polega na budowie budynku obory w istniejącym gospodarstwie rolnym, co pozwoli na zwiększenie obsady z 20 DJP do 60 DJP. Lokalizację przedsięwzięcia przewidziano na terenie działki o nr ewid. 227 w miejscowości Pałczyn. Obszar na którym zaplanowano inwestycję jest obecnie zagospodarowany i zabudowany dwoma budynkami inwentarskimi oraz budynkiem mieszkalnym i budynkiem garażowym. Powierzchnia działki, na której planowane jest przedsięwzięcie stanowi własność inwestora i wynosi 53.226m2. Działka uzbrojona jest w sieć wodociągową i elektryczną. Całość łącznie z budynkiem mieszkalnym przeznaczona jest dla celów prowadzenia gospodarstwa rolnego ukierunkowanego na hodowlę bydła mlecznego i mięsnego. Grunty inwestora położone są na obszarze niezalewowym i w całości mogą być wykorzystane do nawożenia nawozami naturalnymi. Planowana inwestycja stanowi kontynuację i uzupełnienie istniejącej zabudowy zagrodowej. Powierzchnia planowanej obory wyniesie około 600m2. Planowany budynek obory  przeznaczony będzie do hodowli zwierząt w liczbie ok. 40 DJP. W związku z planowaną inwestycją obsada bydła w gospodarstwie wzrośnie z 20 DJP obecnie do 60 DJP docelowo. Zgodnie z informacją podaną przez inwestora zwierzęta utrzymywane będą na płytkiej ściółce z odpowiednio zaizolowanym podłożem uniemożliwiającym przedostanie się gnojówki do gruntu.
Zgodnie z informacją zawartą w karcie informacyjnej przedsięwzięcia i jej uzupełnieniu najbliższa zabudowa mieszkaniowa zlokalizowana jest w odległości około 30 m od granic przedmiotowego gospodarstwa. Źródłami hałasu z planowanego przedsięwzięcia będą komunikacja tzn. transport zewnętrzny i wewnętrzny powodowany przez poruszające się po terenie gospodarstwa pojazdy oraz urządzenia wykorzystywane w gospodarstwie rolnym. 
Analizując skalę możliwego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia stwierdzono, iż zasięg oddziaływania akustycznego przedsięwzięcia będzie niewielki i będzie się mieścił w granicy  danej nieruchomości.. Budynek nowej obory zgodnie z informacją podaną przez inwestora będzie wykonany w technologii zapewniającej wysoką izolacyjność akustyczną ścian i okien. Biorąc powyższe pod uwagę , skalę planowanego przedsięwzięcia oraz odległość od zabudowy mieszkaniowej stwierdzono, że w wyniku eksploatacji przedsięwzięcia standardy jakości akustycznej środowiska zostaną zachowane.
Planowane przedsięwzięcia wiąże się z emisją substancji do powietrza wynikającą z eksploatacji budynku inwentarskiego, miejsc składowania nawozów mineralnych (płyta obornikowa) oraz emisjami substancji podczas nawożenia użytków rolnych i związanymi z manewrami pojazdów osobowych i dostawczych po terenie inwestycji. Zgodnie z informacją podaną przez inwestora  planowany zbiornik na gnojówkę o pojemności około 100m3 będzie szczelnie przykryty, nie stanowiąc tym zagrożenia dla środowiska. Źródłem emisji substancji do powietrza (odorów ) będzie obornik magazynowany na płycie. Z uwagi na usytuowanie płyty obornikowej z dala od najbliższej zabudowy mieszkaniowej  oraz ze względu na niewielki zasięg oddziaływania , emisję tą należy także uznać za pomijalną, nie mającą istotnego wpływu na stan jakości powietrza. Ponadto, zgodnie z informacją podaną przez inwestora planowane przedsięwzięcie nie spowoduje zwiększenia natężenia ruchu pojazdów po terenie gospodarstwa.. w związku z tym należy uznać, iż spełnione zostaną wymagania w zakresie ochrony powietrza określone w przepisach prawa a oddziaływanie planowanego przedsięwzięcia  będzie znikome i nie będzie miło istotnego wpływu na stan jakości powietrza w rejonie  inwestycji.
Z uwagi na zakres i charakter planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do zapisów art.63 ust. 1 pkt.1 lit. b ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko, stwierdzono, iż w fazie eksploatacji przedsięwzięcia nie będzie dochodzić do kumulowania się oddziaływań planowanego przedsięwzięcia i innych przedsięwzięć.
Planowane przedsięwzięcie zaopatrywane będzie w wodę z sieci wodociągowej, a ścieki bytowe odprowadzane będą do  zbiornika bezodpływowego o pojemności ok. 5m3. Wody opadowe  i roztopowe z powierzchni utwardzonych i dachów będą odprowadzane powierzchniowo do gruntu. Biorąc powyższe pod uwagę należy przyjąć, że planowana inwestycja nie będzie stanowiła zagrożenia dla środowiska gruntowo – wodnego.
Zgodnie z informacją podaną w karcie informacyjnej przedsięwzięcia całość powstającego obornika  będzie wykorzystywana przez inwestora na gruntach własnych. Pozostałe odpady powstające na terenie gospodarstwa będą przekazywane specjalistycznej firmie do odzysku lub unieszkodliwienia.
Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 2 wyżej cyt. ustawy ustalono, iż na terenie planowanej inwestycji nie występują obszary wodno – błotne o płytkim zaleganiu wód podziemnych, obszary leśne oraz obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych.
Ponadto w odniesieniu do art. 63 ust. 1 pkt.1 lit. c i e ww. ustawy stwierdzono, że realizacja planowanego przedsięwzięcia nie będzie się wiązała z nadmiernym wykorzystaniem zasobów naturalnych i ryzykiem wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii.
Planowane przedsięwzięcie zlokalizowane jest poza obszarami chronionymi na podstawie ustawy   o ochronie przyrody. Najbliżej położony obszar Natura 2000, obszar specjalnej ochrony ptaków  PLB 300002 ” Dolina Środkowej Warty” oddalony jest o około 5 km od planowanej inwestycji.
W związku z lokalizacją inwestycji na terenie zabudowy rozproszonej, nie przewiduje się negatywnego wpływu na przedmiot ochrony ww. obszaru Natura 2000, a także na inne formy ochrony przyrody, a co za tym idzie nie ma konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
W oparciu o załączoną do wniosku kartę informacyjną przedsięwzięcia oraz opinie organów stwierdzono, że planowane zamierzenie inwestycyjne nie będzie powodowało negatywnego  oddziaływania na środowisko.                                                                                                                                                                                                          
Po analizie zgromadzonego materiału, mając na uwadze brak  sprzeciwu stron biorących udział w postępowaniu, po uzyskaniu wymaganych opinii i uzgodnień odstąpiono w postępowaniu od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.



Pouczenie
 



Od niniejszej decyzji służy prawo odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu al. niepodległości 16/18, za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.



Otrzymuje:
1.  P. Daniel Sokowicz
2. strony postępowania
3. a/a


 


 



Burmistrz Gminy Miłosław
/-/ Zbigniew Skikiewicz